A XIII. század elején (1205 – 1209) Abaúj vármegye ispánja az a Bánk, aki 1208 – 1209 között időben Szlavón bán, és a történelembe II. András király feleségének, Gertrudis királynénak a gyilkosaként vonult be, mint Bánk bán.
A külföldiek (a királynő környezetéből érkezők) címmel és birtokkal való elhalmozása, valamint a királyi család fényűzése miatt elégedetlenség volt az országban. A főurak, Bánk bán nádor, Simon bán, Péter Csanádi ispán és János esztergomi érsek összeesküvést szőttek a gyűlölt, idegen királyné ellen. (A vezető valószínűleg Bánk bán volt, aki az összeesküvők közül a legmagasabb tisztséget töltötte be.) Az összeesküvéshez a végső döntést az adta meg, amikor 1213-ban II. András király Halicsba ment háborúzni, és az ország kormányzását a meráni Berthold kalocsai érsekre bízta. Amikor erről tájékoztatták János esztergomi érseket, és kikérték a véleményét, megírta az azóta híressé vált válaszát:
Reginam occidere nolite timere bonum est si omnes consentiunt ero non contradico
1.királynét megölni nem kell, félnetek jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem, ellenzem.
2.királynét megölni, nem kell félnetek, jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem ellenzem.
(János érsek nem tette ki az írásjeleket ezért utólag így is úgy is lehetett magyarázni válaszát.)
VI. Lipót osztrák herceg tiszteletére 1213. szeptember 28.-án meráni Gertrudis királyné Pilisszentkereszten ünnepséget szervezett, ami jó lehetőséget biztosított az összeesküvőknek a megtorlásra, hiszen a gyűlölt királyné a várán kívül volt, gyér testőrséggel. A gyilkosságot a később kivégzett Péter ispán hajtotta végre, de a királynő testét a többiek is össze-vissza vagdosták.Katona József az Erdélyi Múzeum pályázatára 1815-ben írta meg Bánk bán című drámáját, amelyet 1819-ben átdolgozott a ma is ismert formára. Az író életében a cenzúra nem engedte bemutatni („Bánk nagysága elhomályosítja a királyi házat.”), csak nyomtatott formában jelenhetett meg a mű.A Bánk bán színházi ősbemutatója, Udvarhelyi Miklós rendezésében 1833. február 15.-én volt Abaúj vármegye központjában, Kassán. Bánk bán a valamikori Abaúj vármegyei ispán több száz év elteltével, mint színdarab visszaérkezett Abaúj vármegye központjában.
Sándor Róbert