Az Erdélyi Múzeum folyóirat 1814-ben pályázatot írt ki „Eredetiség s jutalomtétel” címmel, amelynek célja, hogy a magyar történelem eseményeit dolgozza fel és ne másolja a divatos nyugati műveket. A pályázatra, ami eredmény nélkül zárult Katona József is beküldte a Bánk bán című művét, de az visszhang nélkül maradt. A mű átdolgozott kiadása (amit ma eredetinek ismerünk) 1819-re készült el, és 1820-ban jelent meg nyomtatásban.
Katona József életében a Bánk bán színházi bemutatóját a cenzúra nem engedélyezte: „Bánk nagysága elhomályosítja a királyi házat.”
A színházi ősbemutatóra 1833. február 15.-én kerül sor Kassán, Udvarhelyi Miklós rendező szintársulatával. Ezután a kassaiak évente másik vidéki városban mutatatta be a drámát, aminek hatására népszerűsége folyamatosan nőtt, így 1839. március 23-án a Nemzeti Színház is műsorra tűzte. A kassai szintársulatban a kor legnevesebb színészei voltak, akik a később megalapított Nemzeti Színház alapjait adták.
A Bánk bán ősbemutatóján a főbb szerepelők: II. Endre király Szerdahelyi József Gertrudisz királyné Kántorné Engelhardt Anna Bánk bán Bartha János Melinda (Bánk bán felesége) Déryné Széppataki Róza Petur bán Szentpétery Zsigmond Tiborc Szilágyi Pál |
![]() |